Skip to content

1058 Delsea DrWestville, NJ 08093

Commercial

Last Sale Price
$1,080,888
Last Sale Date
Dec 27, 2012

Property Information

Block3
Lot16
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page2

Building Details

Building Class---
Description1SB
Dwellings0
ZoningTC1
Sq Footage---
Acreage0.52

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$270,900
57%
Improvement Value:$203,400
43%
Total Assessment$474,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,004+3.3%
2024$16,458+2.2%
2023$16,107+1.2%
2022$15,922+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$1,080,888
DeedBook 5041, Page 161

Property Sale

Sale
$1,222,222
DeedBook 4523, Page 341

Property Sale

Sale
$675,000
DeedBook 4470, Page 334

Property Sale

Sale
$259,350
DeedBook 3028, Page 12

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 1944, Page 81

Property Sale

Sale
$37,518
DeedBook 1914, Page 122