Skip to content

1751 Almonesson RdWoodbury, NJ 08096

Built 1920

Last Sale Price
$100,000
Last Sale Date
Dec 17, 2020

Property Information

Block246
Lot15
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page22

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,054
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$26,700
27%
Improvement Value:$73,000
73%
Total Assessment$99,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,574+3.3%
2024$3,460+2.2%
2023$3,386+9.3%
2022$3,097+2.1%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$100,000
Sq Ft1,054DeedBook 6394, Page 253Recorded12/30/2020

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Sale

Sale
$129,000
DeedBook 2706, Page 51

Property Built

Built

Year Built: 1920