Skip to content

1753 Almonesson RdWoodbury, NJ 08096

Built 1945

Last Sale Price
$100,000
Last Sale Date
Dec 17, 2020

Property Information

Block246
Lot22
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page22

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,054
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$41,200
49%
Improvement Value:$43,100
51%
Total Assessment$84,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,022+3.3%
2024$2,925+2.2%
2023$2,863+1.2%
2022$2,830+1.9%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$100,000
Sq Ft1,054DeedBook 6394, Page 253Recorded12/30/2020

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Sale

Sale
$129,000
DeedBook 2706, Page 51

Property Built

Built

Year Built: 1945