Skip to content

1765,1767 Almonesson RdWoodbury, NJ 08096

Built 1875

Last Sale Price
$120,000
Last Sale Date
May 4, 2012

Property Information

Block246
Lot16
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page22

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,802
Acreage1.75

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$87,800
34%
Improvement Value:$173,500
66%
Total Assessment$261,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,368+3.3%
2024$9,067+2.2%
2023$8,874+1.2%
2022$8,772+1.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 4995, Page 216

Property Built

Built

Year Built: 1875