Skip to content

768 Valley Green AveWoodbury, NJ 08096

Built 1998

Last Sale Price
$127,500
Last Sale Date
Oct 16, 1998

Property Information

Block359
Lot21
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page29.3

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,800
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$47,900
21%
Improvement Value:$178,200
79%
Total Assessment$226,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,106+3.3%
2024$7,846+2.2%
2023$7,678+1.2%
2022$7,590+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$127,500
DeedBook 2929, Page 247

Property Built

Built

Year Built: 1998