Skip to content

1950 Rosemore AveWoodbury, NJ 08096

Built 1960

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 6, 2009

Property Information

Block263
Lot14
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,363
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$34,200
21%
Improvement Value:$128,700
79%
Total Assessment$162,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,590+3.5%
2024$5,403+2.3%
2023$5,282+1.2%
2022$5,219+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$5,000
DeedBook 1558, Page 996

Property Built

Built

Year Built: 1960