Skip to content

2010 Pasadena AveWoodbury, NJ 08096

Built 1910

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
Jul 29, 2021

Property Information

Block274
Lot9
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage945
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$38,800
32%
Improvement Value:$80,600
68%
Total Assessment$119,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,280+3.3%
2024$4,143+2.2%
2023$4,055+1.2%
2022$4,008+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$150,000
Sq Ft945DeedBook 6534, Page 69Recorded8/23/2021

Property Sale

Sale
$142,000
DeedBook 4052, Page 29

Property Sale

Sale
$60,000
DeedBook 3701, Page 143

Property Built

Built

Year Built: 1910