Skip to content

569 Longwood AveWoodbury, NJ 08096

Built 1980

Last Sale Price
$145,000
Last Sale Date
May 29, 2018

Property Information

Block295
Lot18
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page24

Building Details

Building Class17
Description2SFB C-P
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,752
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$47,500
22%
Improvement Value:$168,400
78%
Total Assessment$215,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,740+3.3%
2024$7,492+2.2%
2023$7,332+1.2%
2022$7,248+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$145,000

From:

To:

Sq Ft1,752DeedBook 5885, Page 199Recorded6/8/2018

Property Built

Built

Year Built: 1980