Skip to content

800 Casa RdWoodbury, NJ 08096

Built 1988

Last Sale Price
$153,000
Last Sale Date
Aug 18, 1999

Property Information

Block648
Lot5
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page29.1

Building Details

Building Class17
Description2SFAG CHSTRFLD
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,820
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$46,000
21%
Improvement Value:$177,300
79%
Total Assessment$223,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,005+3.3%
2024$7,749+2.2%
2023$7,583+1.2%
2022$7,496+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$153,000
DeedBook 3031, Page 149

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 2465, Page 201

Property Sale

Sale
$149,900
DeedBook 1977, Page 47

Property Sale

Sale
$149,000
DeedBook 1851, Page 312

Property Built

Built

Year Built: 1988