Skip to content

425 Fern AveWoodbury, NJ 08096

Built 1965

Last Sale Price
$160,000
Last Sale Date
Jan 29, 2010

Property Information

Block312
Lot6
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page25

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,088
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$52,700
30%
Improvement Value:$124,100
70%
Total Assessment$176,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,338+3.3%
2024$6,135+2.2%
2023$6,004+1.2%
2022$5,935+1.9%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$160,000
DeedBook 4741, Page 297

Property Sale

SaleMulti
$172,400
DeedBook 3821, Page 273

Property Built

Built

Year Built: 1965