Skip to content

57 Andaloro WayWestville, NJ 08093

Built 1925
Residential
Pre-Foreclosure

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 19, 2021

Property Information

Block31
Lot8
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page4

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR6
Sq Footage840
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$33,600
27%
Improvement Value:$90,900
73%
Total Assessment$124,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,463+3.3%
2024$4,320+2.2%
2023$4,228+1.2%
2022$4,179+1.9%
Property History
Sales4Foreclosures1

Foreclosure Case F-003330-26

Active
Type: Residential Mortgage Foreclosure
Disposition: Open
Mortgage Date98/96/1274

Property Sale

Sale
$44,758
DeedBook 4384, Page 242

Property Sale

Sale
$485,330
DeedBook 3098, Page 76

Property Sale

Sale
$69,900
DeedBook 2288, Page 335

Property Sale

Sale
$54,900
DeedBook 1734, Page 15

Property Built

Built

Year Built: 1925