Skip to content

422 First AveWoodbury, NJ 08096

Built 1930

Last Sale Price
$175,000
Last Sale Date
Aug 22, 2019

Property Information

Block327
Lot10
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page26

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,400
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$38,800
26%
Improvement Value:$112,400
74%
Total Assessment$151,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,421+3.3%
2024$5,247+2.2%
2023$5,135+1.2%
2022$5,076+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$175,000
Sq Ft1,400DeedBook 6150, Page 147Recorded8/29/2019

Property Sale

Sale
$165,000

From:

To:

Sq Ft1,400DeedBook 5089, Page 19Recorded7/8/2013

Property Sale

SaleMulti
$39,900
DeedBook 1552, Page 223

Property Built

Built

Year Built: 1930