Skip to content

728 Tacoma BlvdWestville, NJ 08093

Built 1950

Last Sale Price
$265,000
Last Sale Date
Dec 1, 2023

Property Information

Block35
Lot24
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page5

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR6
Sq Footage680
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$34,200
30%
Improvement Value:$78,400
70%
Total Assessment$112,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,037+13.9%
2024$3,543+2.2%
2023$3,467+1.2%
2022$3,428+1.9%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$265,000
Sq Ft680DeedBook 6944, Page 68Recorded12/6/2023

Property Sale

Sale
$90,000
Sq Ft680DeedBook 6856, Page 109

Property Sale

Sale
$58,000
DeedBook 5061, Page 118

Property Built

Built

Year Built: 1950