Skip to content

706 Tacoma BlvdWestville, NJ 08093

Built 1972

Last Sale Date
Dec 11, 2015

Property Information

Block35
Lot31
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page5

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR6
Sq Footage1,681
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$38,100
19%
Improvement Value:$162,500
81%
Total Assessment$200,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,942+3.4%
2024$6,711+2.3%
2023$6,562+1.2%
2022$6,484+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1972