Skip to content

1651 Hurffville RdSewell, NJ 08080

Last Sale Date
Sep 30, 2016

Property Information

Block386
Lot59
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page29

Building Details

Building Class---
DescriptionSJ METALS
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage---
Acreage2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$460,000
58%
Improvement Value:$329,900
42%
Total Assessment$789,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$28,318+3.3%
2024$27,410+2.2%
2023$26,825+1.2%
2022$26,517+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$0