Skip to content

15 Ruby AveSewell, NJ 08080

Built 2021

Last Sale Price
$260,000
Last Sale Date
Jun 25, 2021

Property Information

Block395
Lot2
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page32

Building Details

Building Class---
Description2SF
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage1,408
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$33,300
16%
Improvement Value:$181,400
84%
Total Assessment$214,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,697+3.3%
2024$7,450+16.6%
2023$6,388+190015.8%
2022$3+0.0%
Property History
Sales3Foreclosures1

Property Sale

Sale
$260,000
Sq Ft1,408DeedBook 6503, Page 188Recorded7/2/2021

Property Built

Built

Year Built: 2021

Property Sale

SaleMulti
$30,000
DeedBook 6411, Page 94Recorded1/26/2021

Property Sale

Sale
$232,621
DeedBook 4519, Page 209