Skip to content

5 Ruby AveSewell, NJ 08080

Built 2021

Owner
---
Last Sale Price
$440,000
Last Sale Date
Oct 8, 2024

Property Information

Block395
Lot30
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page32

Building Details

Building Class---
Description2SF
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage1,408
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$33,600
15%
Improvement Value:$192,900
85%
Total Assessment$226,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,586+3.3%
2024$7,343+1999.1%
2023$350+10310.4%
2022$3+0.0%
Property History
Sales4Foreclosures1

Property Sale

Sale
$440,000
Sq Ft1,408DeedBook 7077, Page 143Recorded10/14/2024

Property Sale

Sale
$319,900
Sq Ft1,408DeedBook 6610, Page 169Recorded1/11/2022

Property Sale

SaleMulti
$30,000
DeedBook 6417, Page 336Recorded2/5/2021

Property Built

Built

Year Built: 2021

Property Sale

Sale
$232,621
DeedBook 4519, Page 209