Skip to content

1264 Tanyard RdSewell, NJ 08080

Built 1969

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 1, 2007

Property Information

Block397
Lot19
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page33

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,650
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$39,600
24%
Improvement Value:$125,900
76%
Total Assessment$165,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,933+3.3%
2024$5,743+2.2%
2023$5,620+1.2%
2022$5,556+1.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 2915, Page 162

Property Built

Built

Year Built: 1969