Skip to content

1000 Delsea Dr Unit C2Westville, NJ 08093

Industrial
Love it? Save it.
track changes

Overview

Owner
---
Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Jan 13, 2025

Property Information

Block3
Lot2
QualifierC0302
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page2

Building Details

Building Class---
DescriptionINDUST CONDO
Dwellings---
ZoningL12
Sq Footage5,000
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$50,000
21%
Improvement Value:$187,900
79%
Total Assessment$237,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,529+3.3%
2024$8,255+2.2%
2023$8,079+1.2%
2022$7,986+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$350,000
Sq Ft5,000DeedBook 7134, Page 283Recorded2/21/2025

Property Sale

Sale
$240,000
DeedBook 4621, Page 224