Skip to content

1000 Delsea Dr Unit D3aWestville, NJ 08093

Industrial

Last Sale Price
$70,000
Last Sale Date
Nov 28, 2017

Property Information

Block3
Lot2
QualifierC0404
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page2

Building Details

Building Class---
DescriptionINDUST CONDO
Dwellings---
ZoningL12
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$25,000
25%
Improvement Value:$75,000
75%
Total Assessment$100,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,585+3.3%
2024$3,470+2.2%
2023$3,396+1.2%
2022$3,357+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$70,000

From:

To:

DeedBook 5786, Page 268Recorded12/13/2017

Property Sale

Sale
$57,500

From:

To:

DeedBook 5365, Page 40Recorded9/8/2015