Skip to content

1717 Glassboro RdSewell, NJ 08080

Built 1965

Last Sale Price
$156,000
Last Sale Date
Feb 29, 2000

Property Information

Block400
Lot16
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page33

Building Details

Building Class17
Description1SB2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,983
Acreage2.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$59,900
25%
Improvement Value:$177,900
75%
Total Assessment$237,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,525+3.3%
2024$8,252+2.2%
2023$8,076+1.2%
2022$7,983+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$156,000
DeedBook 3091, Page 52

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 2676, Page 132

Property Built

Built

Year Built: 1965