Skip to content

620 Woodland AveWestville, NJ 08093

Built 1993

Last Sale Price
$230,000
Last Sale Date
Aug 22, 2016

Property Information

Block41
Lot15
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page5

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage2,276
Acreage0.39

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$44,400
21%
Improvement Value:$169,300
79%
Total Assessment$213,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,661+3.3%
2024$7,415+2.2%
2023$7,257+1.2%
2022$7,174+1.9%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$230,000

From:

To:

Sq Ft2,276DeedBook 5521, Page 298Recorded8/31/2016

Property Sale

Sale
$146,000

From:

To:

Sq Ft2,276DeedBook 5219, Page 129Recorded8/6/2014

Property Sale

Sale
$148,400
DeedBook 3558, Page 279

Property Sale

Sale
$97,000
DeedBook 2368, Page 65

Property Built

Built

Year Built: 1993

Property Sale

Sale
$19,300
DeedBook 1865, Page 299