Skip to content

42 Blackwood BarnsboroSewell, NJ 08080

Built 1975

Last Sale Date
May 5, 1983

Property Information

Block420
Lot12
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page47

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningAR
Sq Footage2,429
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$72,100
26%
Improvement Value:$207,400
74%
Total Assessment$279,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,020+3.3%
2024$9,699+2.2%
2023$9,492+1.2%
2022$9,383+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 1467, Page 285

Property Built

Built

Year Built: 1975