Skip to content

721 Tacoma BlvdWestville, NJ 08093

Built 1950

Last Sale Price
$90,000
Last Sale Date
Apr 27, 2022

Property Information

Block449
Lot5
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page2.2

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage966
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$30,200
23%
Improvement Value:$100,900
77%
Total Assessment$131,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,700+3.3%
2024$4,549+22.9%
2023$3,702+1.2%
2022$3,659+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$90,000
Sq Ft966DeedBook 6672, Page 288Recorded5/2/2022

Property Sale

Sale
$52,500
DeedBook 1558, Page 619

Property Built

Built

Year Built: 1950