Skip to content

727 Tacoma BlvdWestville, NJ 08093

Built 1960

Last Sale Price
$97,900
Last Sale Date
Jan 30, 2002

Property Information

Block449
Lot6
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page2.2

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage960
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$38,000
24%
Improvement Value:$117,800
76%
Total Assessment$155,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,585+3.3%
2024$5,406+2.2%
2023$5,291+1.2%
2022$5,230+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$97,900
DeedBook 3377, Page 71

Property Built

Built

Year Built: 1960