Skip to content

129 Peterson BlvdWoodbury, NJ 08096

Built 1954

Last Sale Price
$154,900
Last Sale Date
Feb 28, 2005

Property Information

Block457
Lot23
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page8.3

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,052
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,200
34%
Improvement Value:$77,400
66%
Total Assessment$117,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,216+3.3%
2024$4,081+2.2%
2023$3,994+1.2%
2022$3,948+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$154,900
DeedBook 3943, Page 80

Property Sale

Sale
$48,000
DeedBook 1526, Page 706

Property Built

Built

Year Built: 1954