Skip to content

432 Trowbridge AveWoodbury, NJ 08096

Built 1954

Last Sale Price
$174,500
Last Sale Date
Sep 30, 2019

Property Information

Block459
Lot23
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page8.3

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,032
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$41,000
31%
Improvement Value:$89,300
69%
Total Assessment$130,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,671+3.3%
2024$4,521+2.2%
2023$4,425+1.2%
2022$4,374+1.9%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$174,500
Sq Ft1,032DeedBook 6169, Page 132Recorded10/3/2019

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 4643, Page 9

Property Sale

Sale
$106,500
DeedBook 4270, Page 45

Property Sale

Sale
$46,900
DeedBook 1471, Page 500

Property Built

Built

Year Built: 1954