Skip to content

143 Peterson BlvdWoodbury, NJ 08096

Built 1954

Last Sale Price
$160,000
Last Sale Date
May 21, 2020

Property Information

Block457
Lot30
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page8.3

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage912
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$38,400
32%
Improvement Value:$81,600
68%
Total Assessment$120,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,302+3.3%
2024$4,164+2.2%
2023$4,075+6.6%
2022$3,824+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$160,000

From:

To:

Sq Ft912DeedBook 6309, Page 266Recorded7/17/2020

Property Sale

Sale
$153,900
DeedBook 4181, Page 65

Property Built

Built

Year Built: 1954