Skip to content

436 Trowbridge AveWoodbury, NJ 08096

Built 1954

Last Sale Price
$170,000
Last Sale Date
Sep 29, 2022

Property Information

Block459
Lot22
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page8.3

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,296
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$38,500
31%
Improvement Value:$85,700
69%
Total Assessment$124,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,453+3.3%
2024$4,310+8.6%
2023$3,968+1.2%
2022$3,919+2.1%
Property History

Property Sale

Sale
$170,000
Sq Ft1,296DeedBook 6760, Page 74Recorded10/12/2022

Property Built

Built

Year Built: 1954