Skip to content

542 Morgan AveWoodbury, NJ 08096

Built 1953

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 9, 2007

Property Information

Block475
Lot14
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page8.1

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,709
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$33,600
21%
Improvement Value:$127,300
79%
Total Assessment$160,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,768+3.3%
2024$5,583+2.2%
2023$5,464+1.2%
2022$5,401+1.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1953