Skip to content

519 Hesters AveWoodbury, NJ 08096

Built 1953

Last Sale Price
$18,700
Last Sale Date
May 25, 1972

Property Information

Block479
Lot8
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page8.1

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,717
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$41,700
26%
Improvement Value:$115,900
74%
Total Assessment$157,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,150+3.6%
2024$4,969-2.6%
2023$5,102+1.2%
2022$5,041+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$18,700
DeedBook 1223, Page 732

Property Built

Built

Year Built: 1953