Skip to content

1256 Hurffville RdWoodbury, NJ 08096

Built 1951

Owner
---
Last Sale Price
$110,000
Last Sale Date
Dec 18, 2025

Property Information

Block487
Lot17
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page18.1

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,178
Acreage2.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$73,000
47%
Improvement Value:$81,900
53%
Total Assessment$154,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,553+3.3%
2024$5,375+2.2%
2023$5,260+1.2%
2022$5,200+1.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$110,000
Sq Ft1,178DeedBook 7292, Page 133Recorded1/14/2026

Property Built

Built

Year Built: 1951