Skip to content

113 Ladds LnWestville, NJ 08093

Built 1998

Last Sale Price
$213,000
Last Sale Date
Feb 28, 2013

Property Information

Block4
Lot56
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page2.05

Building Details

Building Class17
DescriptionBENTLEY
Dwellings1
ZoningR10A
Sq Footage1,692
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,400
28%
Improvement Value:$155,300
72%
Total Assessment$215,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,733+3.3%
2024$7,485+2.2%
2023$7,325+1.2%
2022$7,241+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$213,000
DeedBook 5051, Page 315

Property Sale

Sale
$121,900
DeedBook 2863, Page 32

Property Built

Built

Year Built: 1998