Skip to content

1011 Monmouth RdWoodbury, NJ 08096

Built 1957

Last Sale Price
$41,000
Last Sale Date
May 15, 1981

Property Information

Block506
Lot24
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page21.1

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,482
Acreage0.42

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$51,200
33%
Improvement Value:$102,400
67%
Total Assessment$153,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,507+3.3%
2024$5,330+2.2%
2023$5,216+1.2%
2022$5,156+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$41,000
DeedBook 1428, Page 728

Property Built

Built

Year Built: 1957