Skip to content

317 Drexel AveWenonah, NJ 08090

Built 1960

Last Sale Price
$230,000
Last Sale Date
Apr 29, 2021

Property Information

Block529
Lot23
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page41

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,896
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$44,400
27%
Improvement Value:$122,600
73%
Total Assessment$167,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,987+3.3%
2024$5,795+8.1%
2023$5,362+1.2%
2022$5,301+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$230,000
Sq Ft1,896DeedBook 6471, Page 205Recorded5/10/2021

Property Sale

Sale
$187,000

From:

To:

Sq Ft1,896DeedBook 5665, Page 43Recorded6/6/2017

Property Sale

Sale
$159,000
DeedBook 4995, Page 114

Property Sale

Sale
$119,900
DeedBook 3357, Page 5

Property Sale

Sale
$87,000
DeedBook 1884, Page 253

Property Sale

Sale
$50,000
DeedBook 1781, Page 128

Property Built

Built

Year Built: 1960