Skip to content

475 Fordham RdWenonah, NJ 08090

Built 1956

Last Sale Price
$151,222
Last Sale Date
Oct 19, 2012

Property Information

Block531
Lot17
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page41

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage816
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$39,000
29%
Improvement Value:$93,900
71%
Total Assessment$132,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,764+3.3%
2024$4,612+2.2%
2023$4,513+1.2%
2022$4,461+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$151,222

From:

To:

Sq Ft816DeedBook 5125, Page 250Recorded10/16/2013

Property Sale

Sale
$92,000
DeedBook 2383, Page 181

Property Sale

Sale
$86,900
DeedBook 1962, Page 68

Property Sale

Sale
$46,200
DeedBook 1491, Page 938

Property Built

Built

Year Built: 1956