Skip to content

524 University BlvdWenonah, NJ 08090

Built 1956

Last Sale Price
$173,000
Last Sale Date
Dec 24, 2019

Property Information

Block583
Lot11
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page44

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage816
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$38,500
31%
Improvement Value:$85,400
69%
Total Assessment$123,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,442+3.3%
2024$4,299+2.2%
2023$4,208+2.4%
2022$4,109+13.3%
Property History

Property Sale

Sale
$173,000
Sq Ft816DeedBook 6215, Page 271Recorded1/2/2020

Property Sale

Sale
$70,000
Sq Ft816DeedBook 6141, Page 313Recorded8/15/2019

Property Built

Built

Year Built: 1956