Skip to content

451 Cedarcrest RdWenonah, NJ 08090

Built 1956

Last Sale Price
$85,800
Last Sale Date
Jul 10, 1996

Property Information

Block534
Lot4
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page41

Building Details

Building Class17
Description1.5SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,911
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$35,000
19%
Improvement Value:$149,300
81%
Total Assessment$184,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,607+3.3%
2024$6,395+2.2%
2023$6,259+1.2%
2022$6,187+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$85,800
DeedBook 2695, Page 269

Property Sale

Sale
$89,900
DeedBook 1834, Page 74

Property Built

Built

Year Built: 1956