Skip to content

431 Cedarcrest RdWenonah, NJ 08090

Built 1956

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 11, 2017

Property Information

Block534
Lot9
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page41

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage975
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$38,900
26%
Improvement Value:$110,000
74%
Total Assessment$148,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,338+3.3%
2024$5,167+2.2%
2023$5,057+1.2%
2022$4,999+1.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 4474, Page 309

Property Built

Built

Year Built: 1956