Skip to content

582 Princeton BlvdWenonah, NJ 08090

Built 1956

Last Sale Price
$169,900
Last Sale Date
Aug 8, 2020

Property Information

Block542
Lot27
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page42

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,560
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,500
28%
Improvement Value:$104,200
72%
Total Assessment$144,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,188+3.3%
2024$5,021+2.2%
2023$4,914+1.2%
2022$4,858+1.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$169,900
Sq Ft1,560DeedBook 6365, Page 190Recorded11/2/2020

Property Built

Built

Year Built: 1956