Skip to content

574 Muhlenberg AveWenonah, NJ 08090

Built 1956

Last Sale Price
$167,000
Last Sale Date
Dec 19, 2019

Property Information

Block543
Lot19
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page42

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,560
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$38,300
26%
Improvement Value:$109,200
74%
Total Assessment$147,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,288+3.3%
2024$5,118+2.2%
2023$5,009+1.2%
2022$4,952+1.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$167,000
Sq Ft1,560DeedBook 6237, Page 139Recorded2/5/2020

Property Built

Built

Year Built: 1956