Skip to content

532 Allegheny RdWenonah, NJ 08090

Built 1956

Last Sale Price
$59,900
Last Sale Date
Jan 30, 1987

Property Information

Block544
Lot22
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page42

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,303
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$41,100
18%
Improvement Value:$183,800
82%
Total Assessment$224,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,063+3.3%
2024$7,804+2.2%
2023$7,638+1.2%
2022$7,550+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$59,900
DeedBook 1580, Page 18

Property Built

Built

Year Built: 1956