Skip to content

300 Harvard AveWenonah, NJ 08090

Built 1960

Last Sale Price
$64,500
Last Sale Date
Jul 1, 1986

Property Information

Block563
Lot31
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page43

Building Details

Building Class17
Description2SF2G POOL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,434
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$47,200
20%
Improvement Value:$189,000
80%
Total Assessment$236,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,468+3.3%
2024$8,196+2.2%
2023$8,021+1.2%
2022$7,929+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$64,500
DeedBook 1549, Page 138

Property Built

Built

Year Built: 1960