Skip to content

633 College BlvdWenonah, NJ 08090

Built 1960

Last Sale Price
$160,000
Last Sale Date
Sep 6, 2002

Property Information

Block547
Lot26
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page42

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,790
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$39,900
20%
Improvement Value:$157,400
80%
Total Assessment$197,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,073+3.3%
2024$6,846+2.2%
2023$6,700+1.2%
2022$6,623+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 3478, Page 63

Property Sale

Sale
$108,000
DeedBook 3322, Page 289

Property Built

Built

Year Built: 1960