Skip to content

344 Lafayette AveWenonah, NJ 08090

Built 1956

Last Sale Price
$75,500
Last Sale Date
Feb 27, 1998

Property Information

Block547
Lot6
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page42

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,560
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$45,700
30%
Improvement Value:$106,600
70%
Total Assessment$152,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,460+3.3%
2024$5,285+2.2%
2023$5,172+1.2%
2022$5,113+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$75,500
DeedBook 2851, Page 242

Property Built

Built

Year Built: 1956