Skip to content

301 Lafayette AveWenonah, NJ 08090

Built 1960

Last Sale Price
$252,000
Last Sale Date
Nov 12, 2021

Property Information

Block548
Lot14
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page42

Building Details

Building Class17
Description2SF1G POOL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,552
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$42,600
25%
Improvement Value:$129,700
75%
Total Assessment$172,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,177+3.3%
2024$5,979+2.2%
2023$5,851+1.2%
2022$5,784+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$252,000
Sq Ft1,552DeedBook 6586, Page 237Recorded11/24/2021

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 3044, Page 154

Property Sale

Sale
$52,900
DeedBook 1468, Page 273

Property Built

Built

Year Built: 1960