Skip to content

327 Lafayette AveWenonah, NJ 08090

Built 1960

Last Sale Price
$185,000
Last Sale Date
Jul 31, 2020

Property Information

Block548
Lot7
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page42

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,392
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$38,900
27%
Improvement Value:$105,400
73%
Total Assessment$144,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,173+3.3%
2024$5,007+2.2%
2023$4,900+5.6%
2022$4,643+1.9%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$185,000

From:

To:

Sq Ft1,392DeedBook 6320, Page 338Recorded8/10/2020

Property Sale

Sale
$146,000

From:

To:

Sq Ft1,392DeedBook 5127, Page 106Recorded10/21/2013

Property Sale

Sale
$82,200
DeedBook 2285, Page 88

Property Built

Built

Year Built: 1960