Skip to content

325 Lafayette AveWenonah, NJ 08090

Built 1960

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 16, 2012

Property Information

Block548
Lot8
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page42

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,392
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$38,900
26%
Improvement Value:$108,200
74%
Total Assessment$147,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,274+3.3%
2024$5,104+2.2%
2023$4,996+1.2%
2022$4,938+1.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$167,000
DeedBook 4784, Page 9

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 4711, Page 145

Property Built

Built

Year Built: 1960