Skip to content

152 Lincoln RdWenonah, NJ 08090

Built 1955

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 20, 2016

Property Information

Block553
Lot20
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page40

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,387
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$36,300
23%
Improvement Value:$122,600
77%
Total Assessment$158,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,697+6.3%
2024$5,361+2.2%
2023$5,247+1.2%
2022$5,187+1.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$36,000
DeedBook 1999, Page 1

Property Built

Built

Year Built: 1955