Skip to content

130 Lincoln RdWenonah, NJ 08090

Built 1955

Last Sale Date
Mar 15, 2011

Property Information

Block553
Lot10
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page40

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,267
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$39,500
25%
Improvement Value:$117,900
75%
Total Assessment$157,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,393+3.5%
2024$5,212+2.3%
2023$5,095+1.2%
2022$5,034+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 4854, Page 160

Property Sale

Sale
$95,000
DeedBook 3254, Page 112

Property Built

Built

Year Built: 1955